Главная Контакты

Котировки нефти

Онлайн

Пользователей: 0
 
Роботов: 1
 
Гостей: 3
Гость, Гость, Гость
 
Всего на сайте: 4
FIFA online

Погода

Опрос

Кто будет новым главой Луганщины?

Шахов
Курило
Дзонь
Дунаев

Курс валют

НБУ курс доллара

Новости

Отправка СМС

Облако тегов

«ВІДСУТНІСТЬ ДИВЕРСІЙ ТА ТЕРАКТІВ – ЦЕ ПОКАЗНИК СЕРЙОЗНОЇ РОБОТИ СПЕЦСЛУЖБИ»

24-12-2020, 16:01 | Раздел: Новости сайта | Просмотров: 340 |

 

Як на Луганщині Служба безпеки України протидіє «гібридним» ДРГ? У чому полягають нові завдання контррозвідки у районі ООС? Чому у 2020 році СБУ вилучила в області рекордну кількість озброєння? Що забув у нашому регіоні «злодій в законі» з Близького Сходу і чим завершилися його зазіхання? Про це – в ексклюзивному інтерв’ю для «Луганщина.UA» начальника 3 управління Головного управління СБУ в Донецькій та Луганській областях Віталія Винниченка

 

Ганна СИМОНОВА

 

– Віталію Володимировичу, нещодавно Антитерористичний центр при СБУ провів у Лисичанську та Рубіжному масштабні контрдиверсійні та антитерористичні навчання. Наскільки актуальною є сьогодні для Луганщини тема протидії терактам та диверсіям? Адже регіон, хоча фактично й є прифронтовим, живе спокійним життям.

– Це дуже актуальна проблема. За лінією розмежування – підступний, нахабний ворог, мета якого – у будь-який спосіб, навіть ціною людських життів, тиснути на Україну для досягнення власних геополітичних цілей. Для цього він прагне розхитати ситуацію в регіоні, залякати людей, викликати суспільне невдоволення. Тому розслаблятися не можна. Необхідно увесь час тримати руку на пульсі, працювати на упередження і вдосконалюватись.

Ми постійно контролюємо ситуацію, зважаючи на спрямування бойовиків щодо об’єктів інфраструктури, промисловості, життєзабезпечення, підрозділів ЗСУ та військових об’єктів. Це тонка робота, невидима сторонньому оку. Відсутність диверсійних та терористичних актів є, насправді, свідченням серйозної роботи спецслужб та правоохоронців у цілому.

 

 

– Були реальнi спроби в останнiй час?

– Звичайно. У червнi цього року не допущено одразу два диверсiйно-терористичних акти. Один зловмисник намагався вчинити пiдрив на залiзничнiй станцiї в Рубiжному, куди прибуває вiйськова технiка ЗСУ, i на територiї вiйськового шпиталю в Рубiжному. За цим фактом досудове розслiдування ще триває. А от другий злочинець, встановлений агент ФСБ РФ, вже отримав 10 рокiв ув’язнення. Вiн готував диверсiю на Сєвєродонецькому «Азотi», планував пiдiрвати ємностi, у яких на той момент зберiгалося близько 3,5 тисяч тонн амiаку. За висновком експертiв, якби це йому вдалося, площа ураження сягнула б 1200 кв. км, постраждало б понад 500 тисяч людей.

Варто окремо зазначити, що обидва правопорушники є громадянами України. Тобто ворог намагається вести вiйну чужими руками. Для цього росiйськi спецслужби й так зване «МДБ ЛНР» ведуть агресивну
вербувальну роботу серед наших громадян, якi перетинають державний кордон з РФ чи лiнiю розмежування або перебувають на тимчасово окупованiй територiї. Погрожують, шантажують, є факти застосування насильства. Ми щороку виявляємо до ста людей, якi потрапляли у такi ситуацiї. Бiльшiсть вiдмовляються або роблять вигляд, що погоджуються, а потiм зникають з поля зору спецслужб противника. Але, як бачимо, знаходяться одиницi, хто з якихось причин дiйсно починає збирати для противника iнформацiю, готувати умови для проникнення диверсантiв або навiть теракти.

Це дилетанти, яких ворог використовує як витратний  матерiал, але вони можуть становити дуже серйозну небезпеку, тому що їхнiми дiями керують професiонали. Кримiнальний кодекс України передбачає дуже суворi покарання i за державну зраду, i за вчинення диверсiй та терористичних актiв – до 15 рокiв позбавлення волi. Якщо терористичний акт призвiв до загибелi людей, – аж до довiчного ув’язнення.

 

 

– Мiсцевi мешканцi пам’ятають, що влiтку 2014 року бойовики пiдiрвали на Луганщинi кiлька мостiв. Чи розслiдувано цi злочини?

– Усього вони пiдiрвали у Луганськiй областi дев’ять мостiв. Завданi злочинцями збитки перевищили 175 млн грн. З 2014 року нашi оперативники та слiдчi провели велику роботу для вивчення обставин скоєння диверсiй та встановлення осiб диверсантiв. Усi вони сьогоднi вiдомi, бiльшiсть притягнена до кримiнальної вiдповiдальностi.

Влiтку 2014 року проросiйськi терористи сформували на Луганщинi  кiлька диверсiйних груп. Найактивнiшою з них була ДРГ, очолювана Валерiєм Бергманом (позивний «Нiмець»). Група з 10-12 осiб пiдпорядковувалася «польовим командирам» Мозговому та Полуполтинних («Полтинник»). У 2014 роцi бойовики захопили на шахтi у Лисичанську бiльше тонни амонiту, потiм цю вибухiвку використовували в диверсiйних цiлях.

На рахунку групи Бергмана – п’ять пiдiрваних мостiв (три в Луганськiй областi та два в Донецькiй), ще 4 мости диверсанти замiнували, але не встигли пiдiрвати. Саме вони зруйнували автомобiльний мiст мiж Лисичанськом та Сєвєродонецьком. Безпосереднiй виконавець цього злочину засуджений до 10 рокiв за гратами.

У 2018-2020 рр. спiвробiтниками Управлiння за координацiйної ролi Департаменту захисту нацiональної державностi СБУ були затриманi практично всi учасники диверсiйної групи, зокрема й сам Бергман. Згодом вiн потрапив пiд обмiн i тепер перебуває у розшуку. На початку листопада ми виявили останнього члена цього угрупування, який 6 рокiв ховався у Росiї. Його затримали, коли приїхав до Луганщини оформляти документи на працевлаштування. Наразi вiн пiд вартою, чекає на судовий вирок.

ДРГ Бергмана заклала на околицях Лисичанська низку схованок iз засобами ураження, призначених для вчинення диверсiй у тилу ЗСУ. Цi схрони виявлено та знищено.

 

 

– Агресор перетворив окупованi райони на базу розвiдувально-пiдривної дiяльностi проти України. Судячи з повiдомлень ЗМI, українська контррозвiдка успiшно протистоїть цим пiдступам. Як, у порiвняннi з початковим етапом вiйни на Донбасi, змiнилися завдання, якi стоять перед контррозвiдниками СБУ на Луганщинi?

– Контррозвiдка вiд самого початку росiйської агресiї є одним iз наших прiоритетiв. З 2014 року ми встигли добре вивчити органiзацiйну структуру, прийоми i методи роботи противника, кадровий склад контингенту ворожих спецслужб, якi працюють проти нас, зокрема з окупованої територiї. Нам вiдомо, якi завдання перед ними стоять, i як вони вирiшуються.

У 2016-2018 роках нашими контррозвiдниками викрито кiлька резидентур та агентурних мереж, органiзованих ФСБ та ГУ ГШ ЗС РФ (колишнє ГРУ). Вони займалися збором та передачею росiйськiй розвiдцi iнформацiї про розташування та перемiщення українських вiйськових пiдроздiлiв, технiки, розташування фортифiкацiйних оборонних споруд тощо. Цiлу низку агентiв росiйської спецслужби було викрито та притягнуто до кримiнальної вiдповiдальностi.

Сьогоднi пiдроздiли ООС, вiйськовi об’єкти, органи влади, правоохороннi структури залишаються об’єктом ворожого iнтересу. Противник посилює розвiдувальнi спрямування i стосовно СБУ. Ми постiйно вiдчуваємо iнтерес до себе з боку ворожих спецслужб, блокуємо його спроби пiдiбратись ближче, отримати доступ до актуальної iнформацiї щодо нашої дiяльностi, наших спiвробiтникiв.

Керують розвiдувально-пiдривною дiяльнiстю проти України, як i ранiше, спецслужби РФ. Однак з часом вони все бiльше використовують з цiєю метою так зване «МДБ ЛНР» – спецiально створену «спецслужбу» окупацiйної адмiнiстрацiї, яка придушує протести й iнакомислення на окупованiй РФ територiї i веде розвiдувально-пiдривну дiяльнiсть проти України.

Ранiше росiяни майже все робили самi, паралельно навчаючи своїх «пiдопiчних». Сьогоднi рiвень пiдготовки марiонеткової «спецслужби ЛНР» вирiс, її дiяльнiсть стає бiльш активною та прихованою. Завданням нашого «гiбридного» противника, як i ранiше, є збiр шпигунської iнформацiї, iнформацiйнi провокацiї, залучення українських громадян до дiяльностi на шкоду нацiональнiй безпецi України.

 

 

– У травнi 2014 року у багатьох населених пунктах областi проросiйськi сили провели антиконституцiйний «референдум» про державну самостiйнiсть так званої «ЛНР». Це спричинило катастрофiчнi наслiдки: практично скрiзь, де вiдбувся фейковий «референдум», почалася iнтервенцiя «руського миру». Чи вiдповiдають перед законом його органiзатори?

– Робота iз встановлення цих осiб розпочалася ще у 2014-му, i сьогоднi вiдомi усi органiзатори та ключовi учасники сепаратистського заходу навiть у невеличких селах. Встановлено усiх «голiв» та «членiв виборчих комiсiй», мерiв, мiсцевих депутатiв та iнших проросiйських «активiстiв», якi через фейковий «референдум» привели на Луганщину вiйну.

Слiдчими управлiння скеровано до суду обвинувальнi матерiали щодо понад 270 правопорушникiв. Зазвичай їм iнкримiнується посягання на територiальну цiлiснiсть i недоторканiсть України, тобто вчинення злочину, передбаченого ст. 110 КК України. Багатьом уже винесено судовi вироки.

 

 

– Однак цi люди отримують не надто вже суворi покарання – як правило, з випробувальним термiном. I це – за серйозний злочин проти нацiональної безпеки України.

– По-перше, вирок виноситься судом, який враховує багато рiзних обставин, у тому числi, роль, яку вони вiдiграли у проведеннi псевдореферендуму, їхнiй вiк i багато iншого.

Бiльшiсть iз них – це просто «пiшаки», люди пенсiйного вiку «родом з СРСР», яких вмiло використали прокремлiвськi ляльководи. Зазвичай їм вистачає лави пiдсудних i судового вироку, щоб це зрозумiти i розкаятися. По-друге, звертаю увагу: ключовим дiячам, якi органiзували цей захiд, винесено жорсткi вироки, пов’язанi з тривалим позбавленням волi. Такi факти маємо у Лисичанську, Попаснiй, Новоайдарi, Золотому.

У тих випадках, коли фiгуранти переховуються вiд правосуддя, скажiмо, на тимчасово окупованiй територiї, до них застосовується процедура заочного засудження. Їх оголошено у розшук. Термiн покарання обчислюватиметься з дня затримання правопорушникiв.

 

 

– Вiйна у кiберпросторi – один iз напрямiв агресiї РФ проти України. Чи часто кiберфахiвцям СБУ на Луганщинi доводиться стикатися з її проявами?

– Звичайно, часто. Вiд самого початку вiйни ворог придiляє величезну увагу саме iнформацiйнiй складовiй пiдривної дiяльностi проти України. Її градус не спадає, просто дещо видозмiнюються форми. Тому захист iнформацiйної безпеки держави є одним iз наших прiоритетiв.

Державнi iнформацiйнi ресурси, об’єкти критичної iнфраструктури, вiйськовi об’єкти, тощо регулярно зазнають кiбератак з боку спецслужб РФ та так званого «МДБ ЛНР». Мета – збiр розвiдданих, якi згодом можна використовувати у вiйськових цiлях, для iнформацiйних диверсiй, дезiнформацiї, ведення шпiонажу.

У Луганськiй областi ми часто-густо фiксуємо спроби проникнення до державних комп’ютерних систем за допомогою шкiдливого програмного забезпечення. Часто воно розсилається з ранiше зламаних електронних почтових скриньок.

Цього року нашi кiберфахiвцi виявили в однiй iз мiських рад 24 робочi комп’ютери, ураженi шпигунським вiрусом. Файли, розмiщенi на її сайтi, також були iнфiкованi. Тобто стороннi вiдвiдувачi сайту мiськради, завантажуючи на свої комп’ютери документи з публiчною iнформацiєю, автоматично «пiдчiпляли» вiрус.

Користуючись нагодою, хочу закликати представникiв державних установ Луганської областi, органiв мiсцевого самоврядування, вiйськових пiдроздiлiв при виявленнi в електроннiй поштi пiдозрiлих листiв, в комп’ютерах – незвичайних файлiв, архiвiв тощо звертатися до 3 управлiння ГУ СБУ в Донецькiй та Луганськiй областях. Нашi фахiвцi допоможуть впоратися iз загрозою, нададуть необхiднi поради, як надалi уникнути таких неприємностей i мимоволi не стати для ворога джерелом iнформацiї.

Це, так би мовити, – кiбернетична площина росiйської агресiї. Вона вражає комп’ютери. Є й iнша, iнформацiйна, мiшенню якої є колективна свiдомiсть.

В окупованому Луганську дiє спецiальний iнформацiйний пiдроздiл у складi 2 АК росiйських окупацiйних вiйськ. Вiн має назву «Сапфiр» i пiдпорядковується Головному управлiнню Генштабу ЗС РФ, отримує вiд нього завдання, «темники» для розгону фейкiв у ЗМI та соцмережах. Його мета – вiдстежувати обстановку на контрольованiй державою територiї, а потiм, через застосування iнформацiйних ресурсiв, чинити вплив на її розвиток, дестабiлiзувати ситуацiю, дискредитувати владу й провокувати суспiльне невдоволення, iнспiрувати протести, нав’язувати користувачам соцмереж прокремлiвський погляд на подiї в Українi та свiтi. «Бiйцi» пiдроздiлу регулярно звiтують перед росiйськими кураторами про виконану роботу. Встановлено понад п’ятдесят фейкових акаунтiв, якi вони використовували.

З урахуванням цього, я б порадив користувачам соцмереж критично й обережно ставитись до iнформацiї, яку там розмiщують, антиукраїнських постiв, закликiв, коментарiв. Не брати одразу на вiру, а передусiм, замислитись: кому це вигiдно?

Додам, що через спецiально створену агентурну мережу пiдроздiл намагався збирати розвiдданi на пiдконтрольнiй Українi частинi Луганщини. Однак, завдяки заходам, вжитим СБУ, мережа припинила своє iснування, iнформатори були затриманi й згодом отримали судовi вироки.

 

 

– Говорять: «Кому вiйна, а кому мати рiдна». Чи пiдвищився на фонi росiйської агресiї й близькостi лiнiї розмежування рiвень органiзованої злочинностi в регiонi? Як вiн впливає на безпекову ситуацiю?

– Рiвень кримiнальної обстановки, зокрема й в органiзованих формах, на Луганщинi не вищий, анiж в iнших регiонах, а подекуди й нижчий, через присутнiсть великої кiлькостi правоохоронцiв i вiйськових. Однак в областi дуже складна ситуацiя з незаконним обiгом засобiв ураження. I це для нас – справжнiй виклик, адже потенцiйно вона несе загрозу безпецi не для лише для цього, а й для iнших регiонiв. Багато зброї, боєприпасiв, вибухiвки залишилося пiсля бойових дiй 2014-2015 рокiв. Є спроби викрадення засобiв ураження iз дiючих пiдроздiлiв ООС. Наше завдання – блокувати намагання органiзованих угруповань торговцiв зброєю скористатись вiйськовою ситуацiєю на Сходi країни, не допустити витоку озброєння до мирних регiонiв, його використання у терористичних цiлях.

Навеснi цього року разом з Нацполiцєю ми знешкодили два мiжрегiональнi ОЗУ, якi займалися торгiвлею зброєю. Восьми учасникам повiдомлено про пiдозру у вчиненнi злочинiв. Двох вже притягнено до кримiнальної вiдповiдальностi. Лiквiдовано канал вивезення зброї та боєприпасiв з району ООС до центральних регiонiв України, який спробували налагодити члени парамiлiтарної органiзацiї. Їх затримано на автошляху в Донецькiй областi, коли вони транспортували гранатомети, кулемети, кiлька тисяч набоїв. Досудове розслiдування триває.

У 2020 роцi нашi спiвробiтники вилучили рекордну в iсторiї областi кiлькiсть засобiв ураження, якi перебували в незаконному обiгу – тобто i на руках у зловмисникiв, i в спецiально обладнаних схованках. Вилучено 34 одиницi вогнепальної зброї, понад 22 тисячi одиниць боєприпасiв, понад 107 кг вибухових речовин – тротилу, пластиду, артилерiйського пороху. Робота в цьому напрямі ведеться постiйно, у тiснiй спiвпрацi з Нацiональною полiцiєю.

 

 

– У ЗМI час вiд часу з’являється iнформацiя про спроби «злодiїв у законi» та мiжнародних злочинних органiзацiй взяти пiд контроль прибутковi види нелегальної дiяльностi в рiзних регiонах України – наркотрафiк, крадiжки дорогих автомобiлiв, здирництво тощо. Такi спрямування правоохоронцi припиняли в останнi роки на Харкiвщинi, Днiпропетровщинi, у захiдних та пiвденних регiонах. Чи цiкавить їх виснажена вiйною Луганщина? Якщо так, то чим саме?

– Так, транснацiональнi ОЗУ виявляють iнтерес до Луганської областi. Лiдери кримiнального свiту, тi ж «злодiї», намагаються розширити сфери свого впливу, втручатись у полiтичнi та економiчнi процеси. За наявною iнформацiєю, бiльшiсть «злодiїв у законi», причому, не лише росiйських, дiють пiд крилом росiйських спецслужб, якi зацiкавленi у погiршеннi кримiнальної ситуацiї в Українi, у проникненнi контрольованого ними кримiналу в українськi владнi структури.

Наприкiнцi минулого року ми запобiгли спробi спецслужб країни-агресора дестабiлiзувати обстановку в регiонi через дiяльнiсть мiжнародного злочинного угруповання нинi вже покiйного Лоту Гулi. Незважаючи на те, що цей «злодiй у законi» перебував у розшуку в РФ та в останнi роки мешкав на Близькому Сходi та в Туреччинi, вiдомо про його тiсний зв'язок з росiйськими спецслужбами. До Луганської областi пiд чужим iм’ям прибув його емiсар – кримiнальний «авторитет» з Пiвденного Кавказу. При пiдтримцi Лоту Гулi вiн мав намiр отримати статус так званого «смотрящого» по Луганськiй областi – це мiсце вже багато рокiв є «вакантним». Мiжнароднi кримiнальники хотiли координувати дiяльнiсть мiсцевих угруповань, контролювати певнi сфери легального й тiньового бiзнесу, отримати можливiсть впливати на мiсцевi органи державної влади.

Заїжджого зловмисника виявили, вилучили в нього вогнепальну зброю. У травнi його засудили, а в серпнi депортували з України iз забороною в’їзду.

Хоча самого Лоту Гулi улiтку цього року вбито представниками конкуруючого угруповання, в Українi фiксується активнiсть членiв його формування. Зокрема, учасника ОЗУ Лоту Гулi затримали в листопадi нашi колеги зi Львова. Враховуючи те, що пiсля смертi впливового «злодiя» у кримiнальному свiтi йде перерозподiл сфер впливу, продовжуємо тримати ситуацiю в полi зору.

 

 

– Якi прiоритети в роботi ви бачите, як керiвник обласного Управлiння СБУ?

– Iз зрозумiлих причин безпекова ситуацiя на Луганщинi має свою специфiку у порiвняннi з iншими регiонами. Сьогоднi наша робота як контррозвiдувального органу сфокусована на головному завданнi держави – протистояннi гiбриднiй агресiї з боку РФ i гарантуванні безпеки наших громадян.

Йдеться про цiлий комплекс завдань, серед яких – протидiя розвiдувально-пiдривним спрямуванням спецслужб противника, поширенню сепаратизму, посяганням на територiальну цiлiснiсть та конституцiйний лад нашої держави, недопущення терористичних, диверсiйних та екстремiстських проявiв. Цi напрями в сьогоднiшнiх умовах є головними, їм пiдпорядковано все iнше.

I попереду ще багато напруженої роботи.

Уважаемый посетитель, Вы зашли на сайт как незарегистрированный пользователь. Мы рекомендуем Вам зарегистрироваться либо войти на сайт под своим именем.
Разместил: Admin

Последние сообщения с форума

Название темы Автор Статистика Последнее сообщение
Ищу новый аккумулятор

Тема в разделе:Товары и услуги

Игорь Прохоров

Просмотров: 8

Ответов: 1

Автор: VikaForsina

Сегодня, 17:13

Выбор магазина с телефонами

Тема в разделе:Товары и услуги

ustin

Просмотров: 65

Ответов: 3

Автор: Rosita

16-01-2021, 20:31

Увеличить губы

Тема в разделе:Спорт, здоровье и красота

Katj

Просмотров: 12

Ответов: 0

Автор: Katj

15-01-2021, 13:46

Барабанная установка

Тема в разделе:Товары и услуги

ustin

Просмотров: 16

Ответов: 0

Автор: ustin

14-01-2021, 15:31

Одноразовые под-системы

Тема в разделе:Товары и услуги

mariya

Просмотров: 42

Ответов: 2

Автор: ustin

8-01-2021, 19:56